A Traktorbolt Kft. új, 600 négyzetméter alapterületű csarnokának hivatalos megnyitóján Szécsényi Péter, a cég alapító ügyvezetője köszöntötte résztvevőket. 27 éve alapította a céget, ami ez alatt az idő alatt folyamatosan nőtt. Idén – uniós forrásból – az eddigi legnagyobb beruházást valósították meg a csarnoképítéssel. Környezetbarát technológiát használnak, a beszerzett gépekkel pedig nőtt a versenyképességük, a termelékenységük. Innovatív cég, melyet kiváló szakemberek alkotnak, így a siker közös. A kezdetekről és a mai kor kihívásairól beszélgettünk.

 

–  Hogyan emlékszik vissza a kezdetekre?

– A Traktorbolt Kft. 1997 decemberében azzal a céllal alakult, hogy mezőgazdasági gépalkatrészeket, elsősorban forgácsolt alkatrészeket gyártson. Ezek hiánycikknek számítottak. Az évek alatt folyamatosan fejlődött a cég, 2001-ben a volt Esze Tamás laktanya területén vásároltunk épületet, ahol a műhelyünket alakítottuk ki. Ezt követően bővültünk a fémcsarnokkal, és ezzel együtt nem csak a létszám, hanem a géppark is gyarapodott. A helyünk a növekedéssel párhuzamosan szűkült, ezért régi vágyunk volt egy új csarnok felépítése, ami most pályázati forrásból valósult meg. Mára minden négyzetméterét belaktuk.

– Mennyire volt nehéz vállalkozni, vállalkozást indítani 1997-ben?

– Az első szakmám lakatos, majd gépipari technikumot végeztem, később Mezőtúron, mezőgazdasági gépészmérnök főiskolán szereztem diplomát gépgyártás szakirányon. Dolgoztam gépésztechnikusként, lakatosként, forgácsolóként, műszaki rajzolóként, foglalkoztam gépalkatrész kereskedelemmel, állattartással, teherfuvarozással. Amikor a műhelyt nyitottam, akkor szembesültem azzal a ténnyel, hogy a szaktudásom megkopott. Így újra iskolapadba ültem, hogy biztos szakmai alapot szerezzek a műhely vezetéséhez.

– Hány fővel indult a Traktorbolt Kft.?

– Két-három emberrel, egy esztergapaddal és egy egyetemes marógéppel kezdtük el a munkát. Mindig vágyam volt, hogy a fogaskerékgyártás is megvalósuljon. 2010-11 óta már csak CNC gépeket vásárolunk, csak ezekkel éri meg dolgozni. Kapcsolataink folyamatosan épültek. Kezdetben csak a saját boltunknak gyártottunk, a vevőkörünk az évek alatt alakult ki. A mezőgazdaságnak különböző ciklusai vannak, ehhez igazodunk mi is. A szálas takarmányok kaszálása, bálázása és az aratás után következik a kukorica, napraforgó aratása, majd a búza, őszi árpa vetése. Rendszeres vásárlónk és szezonális megrendelőnk vannak.

– 1997-ben ilyennek képzelte a jövőt?

– Az elején nem gondoltam, hogy ma ekkora cégről beszélgetünk. Közel harminc fővel dolgozunk, a termékkör is bővült, ma már mezőgazdasági és építőipari munkaeszközöket is gyártunk, köztük saját tervezésű gépeket. Szeretnék egy bonyolultabb, összetettebb saját terméket gyártani, és a sok munkával, nehéz tervezéssel, logisztikával járó egyedi javításokat leépíteni.

– Érdekes, hogy ezt mondja. Azt gondoltam, az egyedi gyártás jelenti a piaci rést.

– Jobban megfizetik az egyedi, ma már nem kapható alkatrészek legyártását. Viszont logisztikai szempontból bonyolultabb a helyzet, a dolgozóknak is nehezebb, hiszen nem rutinmunkáról van szó.

„Önmagában a szorgalmas munka nem elég. Azt a piaci rést kell megtalálni, amelyre igény van. Ez most egyre nehezebb.”

– Mit jelent Önnek a több lábon állás?

– Nem a szakterületek kiszélesítését jelenti, hanem azt, hogy többféle partnert szolgálunk ki. A mezőgazdaság mellé jött az építőipar, majd az a feldolgozóipar, ahová gépipari termék kell.

– Miben áll a siker?

– Önmagában a szorgalmas munka nem elég. Olyan területet kell választani, amit kevesen űznek, és nem sokan értenek hozzá. Azt a piaci rést kell megtalálni, amelyre igény van. Ez most egyre nehezebb.

„A Traktorbolt Kft. hírnevét a kiváló forgácsoló, fogaskerékgyártó, szerelő és lakatos kollégák határozzák meg. Mindez csapatmunka eredménye.”

– De önnek sikerült megtalálni.

– A megfelelő, rendszeres és kiszámítható jövedelmet többre tartom, mint a hirtelen meggazdagodást. A visszatérő partnerek hűsége rengeteget jelent, akiket kiszolgálni egyedül nem sikerült volna. Olyan szakemberekkel veszem körül magam, akik pontos, precíz és gyors munkát végeznek. A Traktorbolt Kft. hírnevét a kiváló forgácsoló, fogaskerékgyártó, szerelő és lakatos kollégák határozzák meg. Mindez csapatmunka eredménye. Szakemberekből érzékelem a hiányt, látszólag az egész országban csak hegesztőket képeznek, mintha ezen múlna az ipar helyzete.

– A munkatársai között idősebbek és fiatalok is dolgoznak. Mi a tapasztalata, kevesebben választják a forgácsoló, szerelő, lakatos szakmát?

– Kötött munka, ahol ott kell állni a szerszámgép mellett a műhelyben. A fiatalok jobban szeretnek jönni-menni, új helyekre, vidékre járni. A változatosságot keresik, ezt a munkát pedig monotonnak gondolják, pedig véleményem szerint nem az. Az egyedi gyártásokkor nem ugyanazt a munkadarabot gyártjuk. Fizikailag nem nehéz munka, de kell tudni a szögfüggvényt és a számításokat pontosan elvégezni.

– Nagy hangsúlyt fektet az egészségre, rendszeresen fut, 2016-ban lefutotta a maratont.

– Az, hogy még 68 éves koromban is kijárok aktívan dolgozni, annak is köszönhető, hogy a szabadidőmben rendszeresen sportolok, futok. Próbálok a cégnél is példát mutatni, és ösztönözni a kollégákat az egészséges életmódra. Ehhez minden segítséget megadok, legyen szó a dohányzásról való leszokásról vagy a szűrővizsgálatok fontosságáról. (x)

 

 

Kapcsolatfelvétel

Ha éppen nem vagyunk elérhetők, küldjön e-mailt!