Egyre több a diagnosztizált koronavírus megbetegedés, és ezzel együtt a nem diagnosztizált, de COVID-fertőzöttek száma is megnövekedett környezetünkben. A tesztelések elhúzódnak, mivel az Országos Mentőszolgálat már nem bírja elvégezni azt a mennyiséget, amit a háziorvosok kérnek. Sokszor nem tudják teljesíteni 24 órán belüli vizsgálatokat, és ez várható a közeljövőben is. Dr. Vig István háziorvost kérdeztük az aktuális tudnivalókról.
A háziorvosi rendelésekkel kapcsolatos fontos információ, hogy továbbra is időpontra és maszkban lehet megjelenni a rendelőben. – Azért kell időpontot kérni, hogy minél kevesebbet találkozzanak egymással az emberek. Lehet, hogy egy jó általános állapotú fiatalember is hordozó, és a rendelőben, a postán, vagy a bankban, ahol sorban áll, továbbadja a vírust, úgy, hogy nem is tud róla. Ezért fontos a maszk viselése. Tavasszal hozzászoktunk ehhez és a távolságtartáshoz is. A nyár egy kicsit lazított az emberek hozzáállásán. Szeretném kérni a szentesieket, hogy továbbra is tartsuk a távolságot, függetlenül a COVID-tól. Ez a járvány tanított meg minket arra, hogy ha odafigyelünk a távolságra és maszkot használunk, akkor sokkal kevesebb lesz a megbetegedés. Láttuk a tavaszi időszakban, hogy jelentősen lecsökkent a felső légúti fertőzések száma, ami óriási eredmény, és ez csak annak köszönhető, hogy egy kicsit jobban oda figyeltünk magunkra és másokra is – hangsúlyozta dr. Vig István.
Felhívta a figyelmet a rendszeres és alapos kézmosásra és a fertőtlenítésre. – Tavasszal még nem ismertük a vírust és a viselkedését. Azt láttuk, hogy Olaszországban és Spanyolországban mennyien megbetegedtek. Eltelt fél év, és ebben az időszakban valamelyest csökkent a virulenciája, vagy jól dolgozott az ellátórendszer, és ezekkel az intézkedésekkel megvédte az embereket, emiatt sokkal kevesebb a kórházi ápolásra szorulók száma. Nagyon sok esetben a szervezetünk legyőzi a vírust, és ebbe beletartozik a koronavírus is, hiszen több fajtája ismert, amely jelen van akár a normál garatflóránkban, csak nem okoz tüneteket – mondta a háziorvos.
Kiemelte, aki tüneteket észlel magán, például lázas, maradjon otthon. Ha csak egyszerűen folyik az orra, és semmi más panasza nincs, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy COVID fertőzött. Oda kell magára figyelnie, otthon maradnia, és hívni a háziorvost, magyarázta. – Ha foglalt a vonal, az nem azt jelenti, hogy nem vesszük fel a telefont, hanem mással beszélünk, ilyenkor újra kell telefonálni. Mindenkit ellátunk, odafigyelünk a páciensekre, és közben azt kapjuk, hogy nem akarunk foglalkozni a betegekkel, nem engedjük be őket a rendelőbe. Időpontot adunk, jöhetnek, de nem akarom, hogy többen tartózkodjanak a váróban, és megadjuk az esélyt, hogy másokat vagy esetleg a háziorvost is megfertőzzék. Mert ha 1-2 praxis kiesik a körforgásból a városban, akkor tényleg probléma lehet – fogalmazott dr. Vig István. Hozzátette, hogy dr. Csiky László körzetében dr. Papp Andrea doktornő látja el a betegeket, és ha minden igaz, akkor októbertől dr. Szuly Levente helyére új, tartósan helyettesítő kolléga érkezik, dr. Szily Károly.
Palicska Irén