Változtassunk a vadvirágok és beporzók érdekében
Fűnyírás: magasabbra, ritkábban és szakaszosan
A beporzók védelme érdekében Mészárosné Surányi Olga környezeti nevelés szaktanácsadó, a maga módján próbál mindent megtenni a városi zöldfelületeken is. Az ÖkoSzentes egyik alapítója elmagyarázta, miért érdemes komolyan venni a Vágatlan május kampányt.
Elkísértük egy sétára a környezetvédőt, és az utak mentén kiderült, hogy amit elvadult gaznak néznénk, az valójában a vadvirágok erdeje. Nem gyomnövényeket, hanem jótékony hatású gyógynövényeket rejt a magasra hagyott fű a Csongrádi úton, a Sportszálló szomszédságában, csak ezt nem tudjuk. A fehér mécsvirágok erdeje ez a terület, az egyik legszebb vadvirág, de ott még találni kék boglárka lepkét is, amit egyébként már alig lehet látni – említette Olga. Ő – talán egyetlenként Szentesen – imádja fotózni az árokpartokat, ahol semmilyen allergén növény nincs, csupán honos vadvirágok. – A természetfotózás nyitotta meg számomra ezt a területet, és évről évre érzékelhetően kevesebb vadméhhel, poszméhhel, darázzsal és más rovarral találkozom. Egyszer a sor végén ott leszünk mi is. A Föld történetének hatodik faj-kihalási hullámát éljük. Ahogyan a fecskék még egy-két évtizedig velünk lesznek, ugyanúgy kihalásra vannak ítélve a beporzó rovarok. Pedig nagyon nagy munkát végeznek, a gyümölcseink hetven százalékát nekik köszönhetjük – magyarázta.
Olga azért kardoskodik, hogy meg kellene érteni, és az oktatásban is szerepet szánni annak, hogy megváltoztak az éghajlati viszonyok, alig van csapadék, repedezik a föld, ezért szemléletváltásra van szükség a fűnyírás terén. Véleménye szerint nem szabadna tarvágást csinálni a füves részeken, mert a magasabbra hagyott füves részek talajtakaróként funkcionálnak és segítik a föld nedvességtartalmának a megőrzését. A Vágatlan május kampányt nagyon hasznos kezdeményezésnek tartja, ami azért koncentrál a május hónapra, mert ilyenkor élénk a békén hagyott természet. Azonban azt hangsúlyozza Olga, hogy ne kampányszerűen hagyjuk magasabbra a füvet májusban, mondván, hogy június 1-jén már nyugodtan tarra vághatjuk. Meg kellene változtatni a fűnyírási szokásokat, aminek része, hogy szakaszosan vágjuk a füvet, ne mindenhol egyszerre.
Ha valaki megérti, miért kell megóvni a körülöttünk lévő természetet, ami drasztikusan pusztul, akkor talán megérti és elfogadja azokat az újszerű intézkedéseket is, amiket egy-egy város bevezet. Az ÖkoSzentesnél mi is ezért vagyunk – fogalmazott a környezetvédő.
Darók József