Rezeda Réka szentesi írónő volt a gyermekkönyvtár vendége a közelmúltban a 96. Ünnepi Könyvhét alkalmából. A szerzővel Gyergyai-Szabó Mariann olvasószerkesztő, tanár beszélgetett gimnáziumi és közgés diákok előtt. A központi téma, vagyis a szerző 2024-ben kiadott Bábmester című könyve lehetőséget adott arra is, hogy a hallgatóságot beavassák, miként készül egy regény, és milyen ma írónak lenni hazánkban.

A Bábmester – a Könyvmoly Kiadó gondozásában – a X. Aranymosás Irodalmi Válogató nyertes fantasy regénye, ami a 16+-os fiatalok számára készült, és egy trilógia bevezető kötete. Főhőse egy lány, Sivriel, akinek hatéves korában megölték a szüleit, és tíz évet várt arra, hogy beteljesüljön a bosszúja. Igen, a Bábmester egy bosszútörténet, ám egy romantikus mellékszál is tompítja – vagy inkább összekuszálja – a baljós eseményeket. Ugyanis a lány kénytelen szövetségre lépni gyilkosa rokonával. Társadalmi igazságtalanságok jellemzik azt a birodalmat, ahová a cselekmény vezeti az olvasót, csak az uralkodói család gyakorolhatja a mágiát, mindenki mást pedig üldöznek ezért.

Réka a Horváth Mihály Gimnázium után jogászként végzett, és ma is ezen a területen dolgozik, egy ideig a fővárosban élt, ma már újra szentesi lakos. Mint mesélte, politikusok mellett dolgozott központi közigazgatási szervnél, és tapasztalatait átültette a regényébe.

Diákként már próbálkozott az írással, és első ifjúsági regényével pályázaton is indult, akkor még sikertelenül. Később jött rá, hogy az iskolában túlmisztifikált írás igenis tanulható. Sőt, nulla írástechnikai tudással csak keveseknek sikerül az áttörés – vont tanulságot Réka.

A Bábmesterrel már másként volt, írói kurzusokon és pályázatokon kapott visszajelzésekkel a birtokában vetette papírra. 2019-ben, gyermeke születésekor gondolta úgy, hogy érdemes lenne az írással komolyabban foglalkozni. Felerősödtek ilyen irányú ambíciói, amelyek megvoltak régebben is, de a közönség elé a fantasy regényével sikerült kilépnie. A fogadtatásáról elárulta, négy hónap alatt elkelt az első kiadás.

Külföldi írókkal egyenlőtlen küzdelmet vívnak a hazai szerzők, főleg ebben a zsánerben, a fantasy műfajában. A kiadó sem szívesen kockáztat. Azonban az önmarketing felerősítésével és kellő alázattal fel lehet venni a harcot, tudni kell megszólítani a célközönséget, ehhez Rékának is meg kellett tanulnia például TikTok-videókat szerkeszteni.

Amiben a magyar írók viszont előnyben vannak a külföldi sikerszerzőkkel szemben, az a személyes kapcsolattartás lehetősége az olvasóikkal – foglalta össze az írónő, aki reméli, a trilógia folytatása még idén napvilágot láthat, és már dolgozik a harmadik részén is.

Darók József

Kép: Darók József, Rezeda Réka szerzői oldala

Kapcsolatfelvétel

Ha éppen nem vagyunk elérhetők, küldjön e-mailt!