Kispál Mihály főorvos elismerése
Április 30-át a képviselő-testület a város napjának nyilvánította, így ezen a napon ünnepeljük Szentes 461. születésnapját. Szabó Zoltán Ferenc polgármester ünnepi beszédében a Kossuth téren a város történelmének fontosabb történéseit érintette, majd azokról az emberekről szólt, akik a közért, a város lakosságáért gondolkodnak és tesznek nagyon sokat. Ezen az estén büszkén elismerték a mai közösségformálók tevékenységét, azoknak a köztiszteletben álló személyeknek a munkáját, akik sokszor észrevétlenül, évtizedeken át tesznek a városért.
Az ünnepség nyitányaként átadták a város díjait. Dr. Kispál Mihály belgyógyász, onkológus, hematológus főorvos részére Szentes Város díszpolgára címet adományoztak több évtizedes kimagasló gyógyító munkásságáért. Dr. Kovácsné Dr. Földesi Irén belgyógyász, diabetológus főorvos méltatta a kitüntetett munkásságát, akivel régi ismerősökként üdvözölték egymást, amikor a szentesi kórház belgyógyászati osztályára kerültek az egyetemi éveket követően. A kiemelkedő szakmai munkásságán túl az emberről szólva elmondta, a betegnek az erőt, a biztatást, a reményt a kezelőorvosnak kell adnia, de neki kell a legnehezebb órákban is vigaszt nyújtani a családtagoknak, és biztosítani a végső eltávozást. Kispál főorvos vezetésével az onkológiai osztály munkatársai mindenkori feladatainak tekintették, hogy ne csak aktív kezelést nyújtsanak, hanem tüneti ellátást is biztosítsanak. Kispál Mihály főorvos szakmai hozzáértése, tudása, gondolkodásmódja, önuralma, biztonságérzetet sugalló higgadtsága, a beteg ember sorsáért érzett felelőssége, kiemelkedő hivatásszeretet és emberi nagyságot tükröz.
Kispál Mihály 1962. július 23-án született Szegeden, Édesapja néhai dr. Kispál Mihály belgyógyász, onkológus, transzfúziológus főorvos, Édesanyja Révász Mária matematika-orosz szakos tanárnő, testvére dr. Kispál Gyula labor és mikrobiológus szakorvos.
Általános iskolai tanulmányait 1974-ig a mindszenti Központi Általános Iskolában, majd 1974-től a szentesi Köztársaság téri Általános Iskolában folytatta. Ezt követően a Horváth Mihály Gimnázium kémia tagozatos osztályából kitűnően érettségizett.1980-tól a szegedi Orvostudományi Egyetem általános orvosi karára járt, ahol 1986-ban cum laude végzett.
1986. október 3-án kezdett dolgozni a szentesi Kórház Belgyógyászati Osztályán egészségügyi feladatos álláson, azaz szükség esetén az osztályos munka mellett a környező falvakban, illetve a város üzemi rendelésein is helyettesítette a háziorvosokat illetve az üzemorvosokat.
1991-ben sikeres belgyógyászati szakvizsgát tett. Ezután osztályos orvosi munkát végzett a Kórház Onkohematológiai részlegén, majd Onkológia Osztályán.
1993-ban klinikai onkológiából, 4 évvel később hematológiából szakvizsgázott. A hematológiai szakvizsga előtt egy évig dolgozott a SZTE II. Belklinika Hematológiai Osztályán.
1997-től a szentesi Kórházban adjunktusi, majd 2003-tól főorvosi beosztásba került, 2005 márciusában – édesapja nyugdíjba vonulása után – lett az általa létrehozott Onkológia Osztály vezetője.
Munkatársaival együtt mindig arra törekedett, hogy a térség lakossága a kornak megfelelő legmagasabb szintű onkológiai ellátásban részesüljék. Ezért volt szükség a 30 ágyas Onkológia osztály, az onkológiai gondozó és szakambulancia létrehozására. Sikerült elérni, hogy az osztály az országosan kialakított onkológiai centrumok hálózatában tartósan szerepeljen, így a legmodernebb kezelések is elérhetővé váltak.
2023. óta – a szegedi klinikával történt fúziót követően – az osztály a SZTE SZAKK Multidisciplináris Centrum Onkoterápiás Klinikájának szentesi részlegeként látja el a régió betegeit változatlan színvonalon és a közvetlen klinikai kapcsolat segítségével továbbra is az elérhető legmagasabb szinten.
A Kispál Főorvos vezette onkológiai osztály működésében és felszereltségének korszerűsítésében mindig nagy szerepe volt az osztály orvosai által 2001-ben létrehozott közhasznú alapítványnak.
1998. óta rendszeresen részt vett munkatársaival együtt 3-as és 4-es fázisú nemzetközi klinikai gyógyszervizsgálatokban.
Tagja a Magyar Klinikai Onkológusok Társaságának, a Magyar Onkológusok társaságának, a Magyar Hematológiai és Transzfúzológiai Társaságnak.
Orvosi hivatása gyakorlásának fejlődésében példaképként, mentorként meghatározó szerepet játszott több nagyszerű orvos, elsősorban Édesapja, szentesi kollégái közül dr. Szigethy Zsuzsanna, dr. Gombos Gyula és dr. Mészáros Antal. Az országos ismertségű Eckhardt Sándor és István Lajos professzor uraknak, Borbényi Zita professzor asszonynak, dr. Varga Gyula professzornak is hálával tartozik szakmai és emberi hozzáállásukért és feltétlen segítőkészségükért.
Az újdonsült díszpolgár meghatottan csak annyit mondott, ennél nagyobb szakmai és emberi elismerésben még nem részesült. – Amikor az ember lakókörnyezete, a betegei és az ellátottak tisztelete ily módon megnyilvánul, ennél nagyobb ajándékot sosem kaptam – fogalmazott a főorvos a díj átvételekor.
Szentes Városért Emlékérmet kaptak
Szentes Város Önkormányzata Képviselő-testülete Szentes Városért Emlékérmet adományozott Arató Mátyás részére
a város kulturális, művészeti és zenei életében évtizedeken át végzett kiemelkedő munkásságáért.
Dr. Dobos András részére Szentes város életében kifejtett kiemelkedő közösségi és elhivatott szakmai munkája elismeréséül.
Karikó-Tóth Tibor Lajos részére évtizedeken át kiemelkedő pedagógiai és igazgatói munkájáért, valamint Szentes múltbéli és jelenbeli értékeinek megismertetéséért, megőrzéséért kifejtett tevékenységéért.
Nagy István Lajos részére a Szentesi Fotókör vezetőjeként és egyéni művészként elért kiemelkedő alkotói tevékenységéért.
Szombathelyiné Tóth Júlia részére a több évtizedes kimagasló szakmai munkájáért és a fiatal generáció érdekében végzett példamutató tevékenységéért.
Verók István részére a több mint négy évtizedes kiemelkedő szakmai és közösségi munkájáért, valamint a postamúlt emlékeinek megőrzése érdekében kifejtett példaértékű tevékenységéért.
.